Skip to Content

Game Awards 2020 Live Stream, Trailers and Winners!

The Game Awards 2020 is here! Below, you can watch the official live stream and we’ll be posting the trailers and winners as they are revealed. The show will air live on Thursday, December 10 beginning at 7 pm ET / 4 pm PT / 1 am CEST.

Game Awards 2020 Live Stream, Trailers and Winners!

Taking a virtual format this year, The Game Awards 2020 will air live in 4K UHD from Hollywood, California, with special segments from other locations around the world, including London’s historic Abbey Road Studios.

The host cities for The Game Awards 2020 will be digitally connected for an innovative celebration with live award presentations, musical performances, and spectacular world premiere game announcements.

This year’s Game of the Year nominees are Animal Crossing: New Horizons (Nintendo), DOOM Eternal (id Software/Bethesda), Final Fantasy VII Remake (Square Enix), Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE), Hades (Supergiant Games), and The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE).

In the gender-neutral Best Performance category, a diverse group of actors will compete for the industry’s highest honor. The nominees include Ashley Johnson and Laura Bailey (The Last of Us Part II), Daisuke Tsuji (Ghost of Tsushima), Logan Cunningham (Hades), and Nadji Jeter (Marvel’s Spider-Man: Miles Morales).

This year Sony Interactive Entertainment is the most nominated publisher with 22 nominations across its portfolio of games. This is the second highest count for publisher nominations in The Game Awards history, following Nintendo’s record-setting 23 nominations for The Game Awards 2017.

The nominees for The Game Awards are selected by a global jury of more than 95 media publications and influencer outlets. The show is executive produced by Geoff Keighley and Kimmie Kim. LeRoy Bennett returns as creative director for his sixth year, and Richard Preuss returns as director for his fourth year.

The Game Awards 2020 Live Stream

The Trailers and Announcements

The Winners and Nominees

GAME OF THE YEAR

Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
DOOM Eternal (id Software/Bethesda)
Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
Hades (Supergiant Games)
The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE) **WINNER**

BEST GAME DIRECTION

Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
Hades (Supergiant Games)
Half-Life: Alyx (Valve)
The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE) **WINNER**

BEST NARRATIVE

13 Sentinels: Aegis Rim (George Kamitani)
Final Fantasy VII Remake (Kazushige Nojima, Motomu Toriyama, Hiroki Iwaki, Sachie Hirano)
Ghost of Tsushima (Ian Ryan, Liz Albl, Patrick Downs, Jordan Lemos)
Hades (Greg Kasavin)
The Last of Us Part II (Neil Druckmann, Halley Gross) **WINNER**

BEST ART DIRECTION

Final Fantasy VII Remake (Square Enix)
Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE) **WINNER**
Hades (Supergiant Games)
Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios/Xbox Game Studios)
The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)

BEST SCORE AND MUSIC

DOOM Eternal (Mick Gordon)
Final Fantasy VII Remake (Nobuo Uematsu, Masahi Hamauzu, Mitsuto Suzuki) **WINNER**
Hades (Darren Korb)
Ori and the Will of the Wisps (Gareth Coker)
The Last of Us Part II (Gustavo Santaolala, Mac Quale)

BEST AUDIO DESIGN

DOOM Eternal (id Software/Bethesda)
Half-Life: Alyx (Valve)
Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
Resident Evil 3 (Capcom)
The Last of Us Part 2 (Naughty Dog/SIE) **WINNER**

BEST PERFORMANCE

Ashley Johnson as Ellie, The Last of Us Part II
Laura Bailey as Abby, The Last of Us Part II **WINNER**
Daisuke Tsuji as Jin Sakai, Ghost of Tsushima
Logan Cunningham as Hades, Hades
Nadji Jeter as Miles Morales, Marvel’s Spider-Man: Miles Morales

GAMES FOR IMPACT

If Found… (DREAMFEEL/Annapurna Interactive)
Kentucky Route Zero: TV Edition (Cardboard Computer/Annapurna Interactive)
Spiritfarer (Thunder Lotus Games)
Tell Me Why (Dontnod Entertainment/Xbox Game Studios) **WINNER**
Through the Darkest of Times (Paintbucket Games)

BEST ONGOING

Apex Legends (Respawn/EA)
Destiny 2 (Bungie)
Call of Duty Warzone (Infinity Ward/Activision)
Fortnite (Epic Games)
No Man’s Sky (Hello Games) **WINNER**

BEST INDIE

Carrion (Phobia Game Studio)
Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)
Hades (Supergiant Games) **WINNER**
Spelunky 2 (Mossmouth)
Spiritfarer (Thunder Lotus Games)

BEST MOBILE

Among Us (InnerSloth)
Call of Duty Mobile (TiMi Studios/Activision)
Genshin Impact (miHoYo)
Legends of Runeterra (Riot Games)
Pokémon Café Mix (Genius Sonority)

BEST COMMUNITY SUPPORT

Apex Legends (Respawn/EA)
Destiny 2 (Bungie)
Fall Guys (Mediatonic/Devolver) **WINNER**
Fortnite (Epic Games)
No Man’s Sky (Hello Games)
Valorant (Riot Games)

INNOVATION IN ACCESSIBILITY

Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
Grounded (Obsidian/Xbox Game Studios)
HyperDot (Tribe Games)
The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE)
Watch Dogs Legion (Ubisoft Toronto/Ubisoft)

BEST VR/AR

Dreams (Media Molecule/SIE)
Half-Life: Alyx (Valve) **WINNER**
MARVEL’s Iron Man VR (Camoflaj/SIE)
STAR WARS: Squadrons (Motive Studios/EA)
The Walking Dead: Saints & Sinners (Skydance Interactive)

BEST ACTION

DOOM Eternal (id Software/Bethesda)
Hades (Supergiant Games) **WINNER**
Half-Life: Alyx (Valve)
Nioh 2 (Team Ninja)
Streets of Rage 4 (DotEmu)

BEST ACTION/ADVENTURE

Assassin’s Creed Valhalla (Ubisoft Montreal/Ubisoft)
Ghost of Tsushima (Sucker Punch/SIE)
MARVEL’s Spider-Man: Miles Morales (Insomniac Games/SIE)
Ori and the Will of the Wisps (Moon Studios/Xbox Game Studios)
Star Wars Jedi: Fallen Order (Respawn/EA)
The Last of Us Part II (Naughty Dog/SIE) **WINNER**

BEST ROLE PLAYING

Final Fantasy VII Remake (Square Enix) **WINNER**
Genshin Impact (miHoYo)
Persona 5 Royal (Atlus, P Studios)
Wasteland 3 (inXile Entertainment/Koch)
Yakuza: Like a Dragon (Ryu Ga Gotoku Studio/Sega)

BEST FIGHTING

Granblue Fantasy: Versus (Arc System Works/Cygames)
Mortal Kombat 11/Ultimate (NetherRealm Studios/WB Games) **WINNER**
Street Fighter V: Champion Edition (Dimps/Capcom)
One Punch Man: A Hero Nobody Knows (Spike Chunsoft/Bandai-Namco)
UNDER NIGHT IN-BIRTH Exe: Late[cl-r] (French Bread/Arc System Works)

BEST FAMILY

Animal Crossing: New Horizons (Nintendo) **WINNER**
Crash Bandicoot 4: It’s About Time (Toys for Bob/Activision)
Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)
Mario Kart Live: Home Circuit (Velan Studios/Nintendo)
Minecraft Dungeons (Mojang/Double Eleven/Xbox Game Studios)
Paper Mario: The Origami King (Intelligent Systems/Nintendo)

BEST SIM/STRATEGY

Crusader Kings III (Paradox Development Studio/Paradox)
Desperados III (Mimimi Games/THQN)
Gears Tactics (Splash Damage/The Coalition/Xbox Game Studios)
Microsoft Flight Simulator (Asobo/Xbox Game Studios) **WINNER**
XCOM: Chimera Squad (Firaxis/2K)

BEST SPORTS/RACING

Dirt 5 (Codemasters Cheshire/Codemasters)
F1 2020 (Codemasters Birmingham /Codemasters)
FIFA 21 (EA Vancouver/EA Sports)
NBA 2K21 (Visual Concepts/2K)
Tony Hawk’s Pro Skater 1+2 (Vicarious Visions/Activision) **WINNER**

BEST MULTIPLAYER

Animal Crossing: New Horizons (Nintendo)
Among Us (InnerSloth) **WINNER**
Call of Duty: Warzone (Infinity Ward/Raven/Activision)
Fall Guys: Ultimate Knockout (Mediatonic/Devolver)
Valorant (Riot Games)

BEST DEBUT GAME

Carrion (Phobia Game Studio/Devolver)
Mortal Shell (Cold Symmetry/Playstack)
Raji: An Ancient Epic (Nodding Heads Games)
Röki (Polygon Treehouse/CI Games)
Phasmophobia (Kinetic Games) **WINNER**

CONTENT CREATOR OF THE YEAR

Alanah Pearce
NickMercs
TimtheTatman
Jay Ann Lopez
Valkyrae **WINNER**

BEST ESPORTS GAME

Call of Duty: Modern Warfare (Infinity Ward/Raven/Activision)
Counter-Strike: Global Offensive (Valve)
Fortnite (Epic Games)
League of Legends (Riot Games) **WINNER**
Valorant (Riot Games)

BEST ESPORTS ATHLETE

Ian “Crimsix” Porter / Call of Duty
Heo “Showmaker” Su / League of Legends **WINNER**
Kim “Canyon” Geon-bu / League of Legends
Anthony “Shotzzy” Cuevas-Castro / Call of Duty
Matthieu “ZywOo” Herbaut / CS:GO

BEST ESPORTS TEAM

DAMWON Gaming / League of Legends
Dallas Empire / Call of Duty
San Francisco Shock / Overwatch League
G2 Esports / League of Legends **WINNER**
Team Secret / DOTA2

BEST ESPORTS EVENT

BLAST Premier: Spring E2020 European Finals (CS:GO)
Call of Duty League Championship 2020
IEM Katowice 2020 (CS:GO)
League of Legends World Championship 2020 **WINNER**
Overwatch League Grand Finals 2020

BEST ESPORTS HOST

Eefje “Sjokz” Depoortere **WINNER**
Alex “Machine” Richardson
Alex “Goldenboy” Mendez
James “Dash” Patterson
Jorien “Sheever” van der Heijden


Disclaimer: This post may contain affiliate links through which we earn a commission if you decide to make a purchase, at no cost to you. As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases.