Skip to Content

2021 Golden Globe Winners and Nominations

The Hollywood Foreign Press Association presented the 78th Golden Globe Awards winners on NBC Sunday, February 28th. The event was hosted by Tina Fey and Amy Poehler, returning for the fourth time, after hosting in 2013, 2014, and 2015.

2021 Golden Globe Winners and Nominations

Fey and Poehler shared duties from their respective cities, with Fey on the East Coast and Poehler on the West Coast.

Fey was live from New York’s Rainbow Room, Poehler was live from the Beverly Hilton, in Beverly Hills, and nominees, from various locations around the world.

The 2021 Golden Globe Awards honored Jane Fonda with the Cecil B. deMille Award, and Norman Lear with the Carol Burnett Award. Lear was the third recipient of the recently-created Carol Burnett Award, which honors contributions to television.

Satchel and Jackson Lee, children of filmmaker and three-time Golden Globe nominee Spike Lee and producer and philanthropist Tonya Lewis Lee, served as the 2021 Golden Globe Ambassadors.

Produced by dick clark productions in association with the HFPA, the Golden Globe Awards are viewed in more than 210 territories worldwide.

You can view the full list of Golden Globe nominees below and we’ll mark the winners as they are announced during the event.

78TH GOLDEN GLOBE WINNERS AND NOMINATIONS

BEST MOTION PICTURE – DRAMA
THE FATHER (Trademark Films; Sony Pictures Classics)
MANK (Netflix; Netflix)
NOMADLAND (Highwayman / Hear/Say / Cor Cordium; Searchlight Pictures) **WINNER**
PROMISING YOUNG WOMAN (LuckyChap Entertainment / FilmNation Entertainment; Focus Features)
THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 (Marc Platt Productions / Dreamworks Pictures; Netflix)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – DRAMA
VIOLA DAVIS – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM
ANDRA DAY – THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY **WINNER**
VANESSA KIRBY – PIECES OF A WOMAN
FRANCES MCDORMAND – NOMADLAND
CAREY MULLIGAN – PROMISING YOUNG WOMAN

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – DRAMA
RIZ AHMED – SOUND OF METAL
CHADWICK BOSEMAN – MA RAINEY’S BLACK BOTTOM **WINNER**
ANTHONY HOPKINS – THE FATHER
GARY OLDMAN – MANK
TAHAR RAHIM – THE MAURITANIAN

BEST MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM (Four By Two Films; Amazon Studios) **WINNER**
HAMILTON (Walt Disney Pictures / RadicalMedia / 5000 Broadway Productions / NEVIS Productions / Old 320 Sycamore Pictures; Walt Disney Studios Motion Pictures)
MUSIC (Pineapple Lasagne Productions / Landay Entertainment; Vertical Entertainment / IMAX)
PALM SPRINGS (Party Over Here / Limelight Productions; NEON / Hulu)
THE PROM (Netflix / Dramatic Forces / Storykey Entertainment; Netflix)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
MARIA BAKALOVA – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM
KATE HUDSON – MUSIC
MICHELLE PFEIFFER – FRENCH EXIT
ROSAMUND PIKE – I CARE A LOT **WINNER**
ANYA TAYLOR-JOY – EMMA.

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A MOTION PICTURE – MUSICAL OR COMEDY
SACHA BARON COHEN – BORAT SUBSEQUENT MOVIEFILM **WINNER**
JAMES CORDEN – THE PROM
LIN-MANUEL MIRANDA – HAMILTON
DEV PATEL – THE PERSONAL HISTORY OF DAVID COPPERFIELD
ANDY SAMBERG – PALM SPRINGS

BEST MOTION PICTURE – ANIMATED
THE CROODS: A NEW AGE (DreamWorks Animation; Universal Pictures)
ONWARD (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures)
OVER THE MOON (Netflix / Pearl Studio / Glen Keane Productions; Netflix)
SOUL (Walt Disney Pictures / Pixar Animation Studios; Walt Disney Studios Motion Pictures) **WINNER**
WOLFWALKERS (Cartoon Saloon / Melusine; Apple / GKIDS)

BEST MOTION PICTURE – FOREIGN LANGUAGE
ANOTHER ROUND (DENMARK) (Zentropa Entertainments; Samuel Goldwyn Films)
LA LLORONA (GUATEMALA / FRANCE) (La Casa de Producción / Les Films du Volcan; Shudder)
THE LIFE AHEAD (ITALY) (Palomar; Netflix)
MINARI (USA) (Plan B; A24) **WINNER**
TWO OF US (FRANCE / USA) (Paprika Films; Magnolia Pictures)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
GLENN CLOSE – HILLBILLY ELEGY
OLIVIA COLMAN – THE FATHER
JODIE FOSTER – THE MAURITANIAN *WINNER**
AMANDA SEYFRIED – MANK
HELENA ZENGEL – NEWS OF THE WORLD

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A SUPPORTING ROLE IN ANY MOTION PICTURE
SACHA BARON COHEN – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
DANIEL KALUUYA – JUDAS AND THE BLACK MESSIAH **WINNER**
JARED LETO – THE LITTLE THINGS
BILL MURRAY – ON THE ROCKS
LESLIE ODOM JR. – ONE NIGHT IN MIAMI…

BEST DIRECTOR – MOTION PICTURE
EMERALD FENNELL – PROMISING YOUNG WOMAN
DAVID FINCHER – MANK
REGINA KING – ONE NIGHT IN MIAMI…
AARON SORKIN – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
CHLOÉ ZHAO – NOMADLAND **WINNER**

BEST SCREENPLAY – MOTION PICTURE
EMERALD FENNELL – PROMISING YOUNG WOMAN
JACK FINCHER – MANK
AARON SORKIN – THE TRIAL OF THE CHICAGO 7 **WINNER**
FLORIAN ZELLER, CHRISTOPHER HAMPTON – THE FATHER
CHLOÉ ZHAO – NOMADLAND

BEST ORIGINAL SCORE – MOTION PICTURE
ALEXANDRE DESPLAT – THE MIDNIGHT SKY
LUDWIG GÖRANSSON – TENET
JAMES NEWTON HOWARD – NEWS OF THE WORLD
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS – MANK
TRENT REZNOR, ATTICUS ROSS, JON BATISTE – SOUL **WINNER**

BEST ORIGINAL SONG – MOTION PICTURE
“FIGHT FOR YOU” — JUDAS AND THE BLACK MESSIAH
Music by: H.E.R., Dernst Emile II
Lyrics by: H.E.R., Tiara Thomas
“HEAR MY VOICE” — THE TRIAL OF THE CHICAGO 7
Music by: Daniel Pemberton
Lyrics by: Daniel Pemberton, Celeste Waite
“IO SÌ (SEEN)” — THE LIFE AHEAD **WINNER**
Music by: Diane Warren
Lyrics by: Diane Warren, Laura Pausini, Niccolò Agliardi

“SPEAK NOW” — ONE NIGHT IN MIAMI…
Music by: Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
Lyrics by: Leslie Odom Jr, Sam Ashworth
“TIGRESS & TWEED” — THE UNITED STATES VS. BILLIE HOLIDAY
Music by: Andra Day, Raphael Saadiq
Lyrics by: Andra Day, Raphael Saadiq

BEST TELEVISION SERIES – DRAMA
THE CROWN – NETFLIX (Left Bank Pictures / Sony Pictures Television) **WINNER**
LOVECRAFT COUNTRY – HBO (HBO / Afemme / Monkeypaw / Bad Robot / Warner Bros. Television)
THE MANDALORIAN – DISNEY+ (Lucasfilm Ltd.)
OZARK – NETFLIX (MRC Television)
RATCHED – NETFLIX (Fox21 Television Studios)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
OLIVIA COLMAN – THE CROWN
JODIE COMER – KILLING EVE
EMMA CORRIN – THE CROWN **WINNER**
LAURA LINNEY – OZARK
SARAH PAULSON – RATCHED

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – DRAMA
JASON BATEMAN – OZARK
JOSH O’CONNOR – THE CROWN **WINNER**
BOB ODENKIRK – BETTER CALL SAUL
AL PACINO – HUNTERS
MATTHEW RHYS – PERRY MASON

BEST TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
EMILY IN PARIS – NETFLIX (Darren Star Productions / Jax Media / MTV Studios)
THE FLIGHT ATTENDANT – HBO MAX (HBO Max / Berlanti Productions / Yes, Norman Productions / Warner Bros. Television)
THE GREAT – HULU (Hulu / Civic Center Media / MRC)
SCHITT’S CREEK – POP TV (Not A Real Company Productions / Canadian Broadcast Company / Pop TV) **WINNER**
TED LASSO – APPLE TV+ (Apple / Doozer Productions / Warner Bros. Television / Universal Television)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
LILY COLLINS – EMILY IN PARIS
KALEY CUOCO – THE FLIGHT ATTENDANT
ELLE FANNING – THE GREAT
JANE LEVY – ZOEY’S EXTRAORDINARY PLAYLIST
CATHERINE O’HARA – SCHITT’S CREEK **WINNER**

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SERIES – MUSICAL OR COMEDY
DON CHEADLE – BLACK MONDAY
NICHOLAS HOULT – THE GREAT
EUGENE LEVY – SCHITT’S CREEK
JASON SUDEIKIS – TED LASSO **WINNER**
RAMY YOUSSEF – RAMY

BEST TELEVISION LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
NORMAL PEOPLE – HULU (Hulu / BBC / Element Pictures)
THE QUEEN’S GAMBIT – NETFLIX (Netflix) **WINNER**
SMALL AXE – AMAZON STUDIOS (BBC Studios Americas, Inc / Amazon Studios)
THE UNDOING – HBO (HBO / Made Up Stories / Blossom Films/David E. Kelley Productions)
UNORTHODOX – NETFLIX (Studio Airlift / RealFilm)

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
CATE BLANCHETT – MRS. AMERICA
DAISY EDGAR-JONES – NORMAL PEOPLE
SHIRA HAAS – UNORTHODOX
NICOLE KIDMAN – THE UNDOING
ANYA TAYLOR-JOY – THE QUEEN’S GAMBIT **WINNER**

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A LIMITED SERIES, ANTHOLOGY SERIES OR A MOTION PICTURE MADE FOR TELEVISION
BRYAN CRANSTON – YOUR HONOR
JEFF DANIELS – THE COMEY RULE
HUGH GRANT – THE UNDOING
ETHAN HAWKE – THE GOOD LORD BIRD
MARK RUFFALO – I KNOW THIS MUCH IS TRUE **WINNER**

BEST PERFORMANCE BY AN ACTRESS IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE
GILLIAN ANDERSON – THE CROWN **WINNER**
HELENA BONHAM CARTER – THE CROWN
JULIA GARNER – OZARK
ANNIE MURPHY – SCHITT’S CREEK
CYNTHIA NIXON – RATCHED

BEST PERFORMANCE BY AN ACTOR IN A TELEVISION SUPPORTING ROLE
JOHN BOYEGA – SMALL AXE **WINNER**
BRENDAN GLEESON – THE COMEY RULE
DANIEL LEVY – SCHITT’S CREEK
JIM PARSONS – HOLLYWOOD
DONALD SUTHERLAND – THE UNDOING

The Barbarian and the Troll Trailer Revealed by Nickelodeon
Previous
The Barbarian and the Troll Trailer Revealed by Nickelodeon
Tom & Jerry Opens to $13.7 Million at the Domestic Box Office
Next
Tom & Jerry Opens to $13.7 Million at the Domestic Box Office

Disclaimer: This post may contain affiliate links through which we earn a commission if you decide to make a purchase, at no cost to you. As an Amazon Associate, we earn from qualifying purchases.